![]() | ![]() |
Webinars (Svenska)
Webinars (Engelska)
The GMP board game that tests and improves your GMP compliance, knowledge, attitude and awareness!
Handbok i kvalitetsarbete för MedTek
Regelverk US/EU (översättningar)
Sökverktyg och dokumentbibliotek.
Hitta rätt i lagtexter, guider och andra tolkningsdokument on-line.
Introduktion till de regelverk och riktlinjer som gäller vid tillverkning av läkemedel och medicintekniska produkter, dvs GMP och QSR. (Även ISO 13485 berörs kortfattat.)
US GMP, EU GMP. Läkemedel och Medicintekniska produkter.
(4,7 av 5)
"Tycker att kursen gav en bra helhetsbild över GMP, men också hur komplext det är"
"Är nöjd med allt. Kul att medicinteknik omnämndes så pass mycket som det gjordes"
"Bra kurs på lagom nivå. Trevligt med inlagda små grupparbeten varvat med teori"
"Bra tempo, kunnig, dagen gick fort"
Kursen riktar sig till alla som behöver få grundutbildning i GMP enligt krav i t.ex. EU’s eller USA’s regler. Exempelvis:
• Nyanställda, entreprenörer och leverantörer till industrin
• Personal och arbetsledare inom utvecklings- och tillverkningsenheter
• Personal och arbetsledare på kontrollaboratorier/QC-lab
• Stöd- och supportfunktioner som t.ex. teknik och underhåll
• Andra kategorier som berörs av GMP-krav
• Bakgrund och historik kring de GMP-regler som finns idag
• Olika myndigheters roll och inspektionsverksamhet
• De gemensamma grunderna i regelverken
• Generella dokumentationskrav
Inga förkunskapskrav
Då är våra företagsinterna kurser något för er. Genom att anpassa kursen till era behov och rutiner kan resultatet bli ännu bättre. Är ni fler än 6 personer blir det dessutom troligen billigare.
Fyll i intresseformuläret så ger vi dig ett förslag.
Kursnummer:4113 |
Kursledare: |
Nästa kurs:14 februari, Stockholm 8 maj, Malmö |
Kursplats: |
Agenda:9.00-17.00, Registrering 08.30-09.00 |
Pris:4 500 Kr inkl kursmaterial, lunch och kaffe |
Grupprabatt:Vi erbjuder inga generella rabatter. Vi strävar istället efter att erbjuda ALLA kursdeltagare högkvalitativa kurser till ett bra pris. Vid större grupper så kontakta oss för offert. Vi erbjuder inte generella företagsrabatter utan skriftligt avtal. |
Avbokningspolicy:Registreringen är bindande och när vi har bekräftat kursdeltagandet har ni tagit del av och accepterat våra avbokningspolicy. Om ni av någon anledning inte kan delta föredrar vi att ni skickar en ersättare. Alla avbokningar och/eller ändringar måste kommuniceras med och bekräftas av oss. Avbokning senare än 21 kalenderdagar före kurs debiteras med 1500 SEK i serviceavgift. Vid avbokning senare än 7 dagar före kurs eller vid utebliven närvaro debiteras hela kursavgiften. Vi förbehåller oss rätten att ställa in en kurs om antalet deltagare inte är tillräckligt. I sådana fall erbjuds återbetalning av hela kursavgiften eller ett tillgodokvitto på en kurs till samma värde. Vi är inte ansvariga för kostnader uppkomna i samband med en inställd kurs. Under normala förhållanden tar vi sådana beslut +4 veckor före planerad kursstart. |