Europe (English)  Francaise  Italiano  Svenska

Banner1se

 

Sök

  

 

RSS feed RSS (Svenska)

 

Hem

 

Svenska kurser

GMP Dagar

Företagsinterna kurser

Webinars (Svenska)

SmartGMP™ tester

Repetitionsutbildningar

    GMP Spelcirkel™

    GMP-utmaningen™

 

Internationella kurser

Compliance Seminars®

Webinars (Engelska)

 

Böcker

Handbok i GMP

GMP regler USA (översättningar)

GMP regler EU (översättningar)

GDP regler, EU + LVFS (översättning)

QSIT

Basic statistics for QC-Lab

ICH Q8, Q9, Q10

 

Konsultverksamhet

 

KEY2GMP®

Sökverktyg och dokumentbibliotek.

Hitta rätt i lagtexter, guider och andra tolkningsdokument on-line.

 

Nyhetsbrev

Prenumerera

Säg upp

 

Övrigt

Om oss

Kontakt

Översikt (sidkarta)

Länkar

Kurslokaler

Samarbetspartners

Policys och Cookies

Webinarkurs:
Håll dig uppdaterad i GMP (läkemedel)

 

GMP-område:

US FDA, EU, Läkemedel och API.

 

Beskrivning:

En viktig del i kvalitetsarbetet är att hålla sig uppdaterad om trender och förändringar kring GMP. Att aktivt initiera förändrings- och förbättringsarbete i sin egen organisation är en förväntan i alla moderan kvalitetssystem och här får du idéer om vad som är på gång i branschen.

 

Du får möjlighet att ta del av aktuell information om myndigheternas aktiviteter kring inspektioner och vad som händer när det gäller regelverk och tolkningar.

 

Innehåll:

• Inspektionsstatistik från myndigheter i USA och EU
• GMP-uppdateringar på gång från EMEA och FDA
• Nya eller uppdaterade tolkningsdokument
• Frågor och svar

 

Kursen vänder sig till:

Personer inom QA/QC, Produktion, Utveckling och andra stödfunktioner som har intresse av att hålla sig uppdaterade kring GMP-trender och tolkningar.

 

» Anmälan

Är ni fler på företaget som behöver gå kursen?

Vill ni anpassa innehållet för just er verksamhet?

 

Då är våra företagsinterna kurser något för er. Genom att anpassa kursen till era behov och rutiner kan resultatet bli ännu bättre. Är ni fler än 6 personer blir det dessutom troligen billigare.
» Fyll i intresseformuläret så ger vi dig ett förslag.

» Anmälan

 

Kursfakta

Kursnummer:

4802

Kursledare:

Anna Lundén

Nästa kurs:

1 pass à 90 minuter
8 februari 2010, 10.00 - 11.30

Behov av utrustning:

Du behöver tillgång till en dator med internetanslutning och audiomöjligheter (hörlurar eller högtalare). Vi använder oss av Netviewers kommunikationslösning som är mycket enkel att använda. Instruktioner bifogas anmälningsbekräftelsen.

Pris:

1 750 Kr för första deltagaren.

750 Kr per person för deltagare 2-6 som anmäls samtidigt.

Kursmaterial (PDF-fil) och intyg ingår.

Grupprabatt:

Vi erbjuder inga generella rabatter. Vi strävar istället efter att erbjuda ALLA kursdeltagare högkvalitativa kurser till ett bra pris. Vid större grupper så kontakta oss för offert. Vi erbjuder inte generella företagsrabatter utan skriftligt avtal.

Avbokningspolicy:

Vid avbokning senare än 24 timmar före webinaret debiteras 50% av avgiften. Det är alltid möjligt att överlåta bokad plats till en kollega, men glöm inte att meddela oss i god tid innan.

Banner3se